Wattpad Nedir?

Wattpad nedir?

Hikayeler, insanların zihinlerini geliştiren ve onların zaman ve mekanda yolculuk yapmasını sağlayan yazılardır. Dünya üzerinde pek çok hikaye yazarı ve hikaye okuyucusu bulunur. Hikayeler, insanı farklı evrenlere götürür, farklı düşüncelere daldırır ve daha fazlasını yaptırır. Bazı kullanıcılar bu durumda bir hikaye okuma veya kendi hikayelerini paylaşmak için bir site arayışında olabilirler. Bu konuda Wattpad kullanıcılar için önemli bir kaynak olmaktadır. İnternet kullanıcılarına pek çok imkan tanıyan bu site, hikaye okumayı ve hikaye yazmayı sağlıyor.

Wattpad Hakkında Bilgi

Wattpad, bir hikaye platformudur. Dünya çapında 80 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunan platform, kullanıcılara pek çok özellik tanımış durumda. Siteyi en çok kullanan ülkeler arasında ABD, Hindistan, Filipinler ve Türkiye yer alıyor. 2006 yılında kurulan bir şirket olan Wattpad, günümüzde halen gelişmeye devam ediyor. Wattpad’ın tarihinden kısaca bahsetmek gerekirse bu site 2006 yılında Allen Lau ve Ivan Yuen’in ortaklığı ile kuruldu. 2007 yılında mobil kullanıcıların ulaşabileceği 17.000 kitabı bünyesine ilave edeceğini açıklayan Wattpad firması, 2009 yılında 5 milyonun üzerinde mobil indirmeye sahip oldu. 2009’da iPhone için sürüm çıkaran uygulama, aynı yıl Blackberry App World ev Android için de uygulama oluşturdu. İlerleyen yıllarda iPad, Windows Phone 8.1 ve Windows 10 Mobile için sürüm çıkaran yazılım, günümüzde yeni özellikler ile ön plana çıkmaya devam ediyor.

Wattpad Hakkında Bilgi

Wattpad, kullanıcılara sağladığı birçok özellik ile kolay bir kullanım sunuyor. Kullanıcıların çoğunun mobil platform üzerinden girdiği bu sitede yazarların kendi yazıp paylaştığı ve okuyucuların bu yazıları okuyabildiği bir ortam yer alıyor. Siteye kayıt olan kullanıcı ister yazar olarak bu işe girebilir ister okuyucu
olup diğer kullanıcılara kitaplarını beğenilerine sunabilir. Platform üzerinde kullanıcılar çeşitli kitaplar ile karşılaşabilir ve bu kitapları ücretsiz olarak okuyabilir. Platformun sunduğu bir diğer özellik ücretli hikayelerin bulunmasıdır. Eğer ki kullanıcı ücretsiz hikayeler yerine ücretli hikayeleri deneyimlemek istiyor ise mobil versiyondan giriş sağlayıp hesabını Wattpad Premium ya da Wattpad Premium+’a yükseltmesi gerekmektedir. Platformun kullanıcılara sunduğu bir diğer özellik önerilen hikayeler olmaktadır. Önerilen hikayeler sayesinde daha önce kullanıcının yaptığı tercihlere göre kullanıcıların sevebileceği hikayeler önüne çıkmaktadır. Bunun yanı sıra bu keşfedilme özelliği sayesinde bir çok kullanıcı gerçek bir yazar olma yolunda ilk adımlarını atmış olup kitaplarını çeşitli yayınevlerinden çıkarmıştır. Bu sayede kullanıcı ilgi çeken bir hikayeyi hızlı bir şekilde okumaya başlayabilir. Wattpad, kullanıcılara yeni bir deneyim yaşatmak için de farklı kategorilerden önerilen içerikleri üyelerin önüne getiriyor. Bu sayede kullanıcının ilgisini çekecek farklı bir içeriğin okuyucu tarafından keşfi sağlanabilir. Site içerisinde yer alan kategori sistemi ile birlikte kullanıcılar aksiyon, bilim kurgu, fantastik, korku ve mizah gibi herhangi bir kategoriyi seçerek bu bölüme özgü yazıları okumaya başlayabilir, ilgi çekici yazılara ulaşabilir. Arama sistemi ile birlikte birçok yazıya ulaşmayı kolaylaştıran bu site, kullanıcılar için oldukça verimli bir hizmet sunmayı hedefliyor. Kullanıcıyı reklama boğmayan Wattpad, premium özelliği ile de ön plana çıkıyor. Premium özelliğe sahip olan kullanıcılar reklam ödemeden, sınırsız hikaye kaydetme özelliği ile, özel tema renkleriyle ve ücretli hikayelerin açılmasıyla siteden daha iyi yararlanabiliyor.

Wattpad Hakkında Bilgi

Wattpad hesabı açmak isteyen kullanıcı öncelikle web sitesine giriş yapmalıdır. Ana sayfada okuyucular “Okumaya Başla”, yazarlar “Yazmaya Başla” butonuna basmalıdır. Ekrana gelen bölümde kullanıcılar ister Facebook, ister Google ister E-posta ile üye olabilir. Üye olduktan sonra kullanıcılar bazı bilgileri girerek kitap okumaya veya kitap yazmaya hemen başlayabiliyor.